WARSZAWSKIE POKOLENIA

O ZDROWIU - DOBRZE TO WIEDZIEĆ

Wybrane wiadomości:
Jajka codziennie na śniadanie
https://www.pocztazdrowia.pl/marzec 2019

... Pod względem odżywczym jajka są znakomite! Są bardzo dobrym źródłem zbilansowanych białek, zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Jedzenie jajek pomaga stabilizować poziom cukru we krwi i sprzyja prawidłowej budowie organizmu. (...)
Dieta wegetariańska

   Wegetarianie mają niższe ciśnienie krwi od osób, które jedzą mięso, najprawdopodobniej dlatego, że spożywają więcej potasu, magnezu i błonnika.
   Być może rodzaj spożywanego białka również odgrywa pewną rolę, lecz nie jest to do końca pewne. Na przykład, czym więcej białka roślinnego spożywamy, tym niższe mamy ciśnienie. Potwierdzono to na podstawie badania białka sojowego: niektóre badania (lecz nie wszystkie) wykazały, że jedzenie soi obniża ciśnienie tętnicze.
   Wiemy również, że jedzenie mięsa przyczynia się do nadwagi, która z kolei wiąże się z podwyższonym ryzykiem nadciśnienia: jedzenie 125 g mięsa dziennie przez sześć lat oznacza przytycie o kilogram.

Strona w opracowaniu ...
Twoja wiedza i wybory życiowe
mają największy wpływ na to,
w jaki sposób będziesz się starzeć
... Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ten proces wyraźnie spowolnić, abyś mógł cieszyć się zdrowiem i życiem przez długie lata. (...)
Zob. m. in.:
Współczesna dieta

/MARZEC/NR 2019-03/
   Dzisiejsza dieta nie pokrywa zapotrzebowania na biologicznie aktywne związki, które są biokatalizatorami przemian metabolicznych zachodzących nieustannie w organizmie człowieka. Niedobór tych biokatalizatorów (witamin, związków mineralnych, pierwiastków śladowych, antyoksydantów, enzymów] w pożywieniu spowodowany jest ich eliminacją w procesach technologicznych jak i z powodu długotrwałego przetrzymywania produktów żywnościowych w sklepach.
   Obecna dieta uwzględnia wartość odżywczą i kaloryczną pokarmów ale nie uwzględnia wartości biologicznej. Jest bogata w podatne na utlenianie tłuszcze roślinne, sztuczne izomery trans obecne w margarynach i produktach z ich udziałem, cukry proste. Natomiast jest uboga w błonnik, witaminy, związki mineralne i pierwiastki śladowe i inne biologicznie aktywne substancje. Poza tym współczesny model odżywiania sprzyja zaburzeniom flory jelitowej i zawiera niewiele żywności fermentowanej.
   Taka dieta nie sprzyja zdrowiu, a wręcz przeciwnie szkodzi. Schorzenia metaboliczne, jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, schorzenia neurologiczne czy nowotwory są w dużym stopniu dieto zależne. Wysoko-przetworzona żywność charakteryzuje się znikomą wartością biologiczną. A przecież stan naszego zdrowia w dużym stopniu zależny jest od diety.
   Przemysł farmaceutyczny oferuje mnóstwo suplementów o różnym przeznaczeniu, opracowanych specjalnie dla różnych grup wiekowych. Niestety biodostępność uzyskanych na drodze syntezy chemicznej witamin a także związków mineralnych jest z reguły niewielka.
Manifo.com - free website