Kliknij, aby edytować treść...

WARSZAWSKIE POKOLENIA

 
Warto przeczytać

Paweł Marczewski: Przekleństwo braku koordynacji.
O warunkach opanowania globalnego kryzysu zdrowotnego
Fundacja im. Stefana Batorego/2020-04-14

Globalny charakter pandemii wymaga międzynarodowej koordynacji wysiłków. Zamykanie granic przed ludźmi, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa nie może oznaczać zamykania granic przed współpracą – pisze prof. Stanisława Golinowska w analizie dla forumIdei Fundacji Batorego.
Działania podjęte w Polsce, by przeciwdziałać epidemii są podobne do tych podjętych przez większość innych państw. Różnice dotyczą stosunkowo wczesnej blokady kraju, relatywnie niewielkiej liczby wykonywanych testów oraz prowadzenia polityki zdrowotnej przez sztab polityczny, a nie sztab ekspertów. (...)
Aby przeczytać wystąpienie pobierz plik obok > > >
GABRIEL ZMARZLIŃSKI: „Dwa bratanki” – historia i geografia

... czy Lwów mógł być w granicach Polski? Odpowiem ostrożnie-chyba tak! Wynika to ze stosunku gen. Sikorskiego do Rosjan, ZSRR, a Stalina szczególnie. Krótko mówiąc był on rusofobem, gdzie negatywna historia, czyli ocena przeszłości polsko-rosyjskiej górowała. (...)

Tylko polska lewica chce wygrać z PiS-em
Dziennik_Trybuna_2019-07-19_nr_15979

Wystąpienie przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej 
Włodzimierza Czarzastego,Łódź, 18 lipca 2019 r. 
Aby przeczytać wystąpienie pobierz plik obok > > >
Źródło: https://trybuna.info/polska/02.07.2019
Autor: Tadeusz Wojciechowski

Ideał służby zdrowia – szukanie pacjenta

... Odważna decyzja o wprowadzeniu niewielkiej odpłatności za wizyty u lekarzy i pobyty w szpitalu powinna – moim zdaniem – pozwolić także na rezygnację z „zasady”, że do specjalisty musimy iść ze skierowaniem od internisty. Eo ipso – musimy najpierw czekać na wizytę u internisty, a potem u specjalisty. Bez sensu. Jeśli będziemy płacić drożej za wizytę u specjalisty– to raczej nikt nie będzie się o nią starał, jeśli nie będzie miał pewności, że jest mu ona naprawdę potrzebna. (...)

Źródło: z przygotowywanego do druku tomiku „Różne smaki miłości 2 – Miód i piołun” 
Autor: Janusz Maciej Jastrzębski 

EPITAFIUM DLA KSIĄŻKI

Złe czasy na cię przyszły, kochanko rozumu 
I przyjaciółko wiedzy… Przez wieki wielbiona, 
Poczesne miejsce miałaś w każdym światłym domu, 
Tak jak członek rodziny czule hołubiona.  (...)

Aby przeczytać cały wiersz pobierz plik obok > > >
Źródło: http://www.mysl-polska.pl/24-31.03.2019
Autor: Bohdan Piętka

Co zawdzięczamy PRL?

„Rozwój gospodarczy w Polsce sabotowały elity postszlacheckie. Strukturę społeczną wyrównał dopiero PRL. Gdyby nie PRL, nie byłoby polskiego kapitalizmu”. Kto to powiedział? ... (...)
Źródło: https://trybuna.info/18-19 marca 2019
Autor: WŁADYSŁAW BUJWID

Europejskie marzenie lewicy

Profesor Tadeusz Iwiński, w Trybunie z 8 marca, w artykule „Europejskie marzenie prezydenta Francji” opisał różne marzenia polityków, które były zrealizowane oraz plan prezydenta Francji Emanuela Macrona zaprezentowany w tekście „Na rzecz europejskiego odrodzenia”. Zachęca do poważnej dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej.Nasuwa się pytanie: Jakie jest marzenie lewicy o przyszłości Unii Europejskiej? (...)
Przeczytaj całość >>>
oraz artykuł T.Iwińskiego: "Europejskie marzenie prezydenta Francji" >>>
Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/ 19 marca 2019
Autor: Franca Giansoldati

Jak ksiądz-bigamista i pedofil, który gwałcił własne dzieci, wkradł się w łaski Jana Pawła II

W jednym życiu miał miał żonę i dzieci. W drugim - drugą żonę i kolejne dzieci. W trzecim życiu był pedofilem, który wykorzystał seksualnie nawet własnych synów. A w czwartym, które znał cały świat, ojciec Marcial Maciel Degollado był szanowanym księdzem i przyjacielem Jana Pawła II. (...)
Przeczytaj całość >>>
Źródło: Dziennik TRYBUNA / 25 stycznia 2019
Autor: WINCENTY ELSNER

Bo do tanga...

Najbliższe tygodnie dadzą odpowiedź na pytanie, w jakim towarzystwie Sojusz Lewicy Demokratycznej wystartuje w wyborach europejskich.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źrodło: https://przegladdziennikarski.pl/styczeń 2019
Autor: Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński 

Jaka naprawdę była PRL

...przyjrzyjmy się temu, co jest dziś przedmiotem sporów – kategorii suwerenności, niepodległości i demokracji w okresie PRL. Polska Ludowa była bez wątpienia niepodległa – miała swoje barwy, wojsko, sejm, sądownictwo, szkolnictwo postawione na wysokim poziomie, znane w świecie dokonania naukowe, choć dziś są tacy, co i to kwestionują. (...)
Przeczytaj całość >>>
Źródło: Dziennik TRYBUNA / 30 styczeń 2019
Autor: STRAJK.EU

Pamięć o korzeniach polskiej lewicy

... Kim są Proletariatczycy dla współczesnej lewicy w Polsce?
- Z tego miejsca wyrastają korzenie całego polskiego ruchu lewicowego. Niezależnie od tego, jakie pozycje na mapie politycznej zajmujemy, to jest miejsce, w którym spoczywają wartości, do których możemy odnosić się wszyscy. (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >

dr Jan Pytel

Autor: dr Jan Pytel
Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego

POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 ROKU 
 W OPINII JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO 

Powstanie styczniowe 1863 roku, jako ostatni narodowy zbrojny zryw Polaków było obiektem szczególnego zainteresowania przyszłego marszałka Józefa Piłsudskiego... Po upadku rewolucji 1905 – 1906 r. Piłsudski wiele czasu poświęcał analizie problemów powstania 1963 r. W 1909 r. w Krakowie prowadził wykłady dla członków Organizacji Bojowej PPS z zagadnień przygotowań do przyszłej walki zbrojnej. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Dziennik TRYBUNA / styczeń 2019
Autor: Przemysław Prekiel

Lewica na 100-lecie Niepodległości

... W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy zobowiązani do przypomnienia wkładu lewicy w walkę o suwerenność Polski i o kształt odrodzonego Państwa Polskiego. (...)
Przeczytaj całość >>>

I.Daszyński i J.Piłsudski

Źródło: http://krytykapolityczna.pl/11 listopada 2018
Autor: TOMASZ BORKOWSKI

„ZABIĆ, POWIESIĆ, POĆWIARTOWAĆ” – PRAWICA 
WOBEC PIERWSZYCH RZĄDÓW NIEPODLEGŁEJ POLSKI

Portrety Piłsudskiego i Dmowskiego albo Daszyńskiego i Korfantego ładnie wyglądają obok siebie na manifestacjach lub akademiach z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. To jednak widomy znak fałszywej narracji, jakoby niepodległość była wspólnym dziełem Polaków reprezentujących różne opcje i poglądy. W rzeczywistości niepodległość kształtowała się w warunkach niesłychanie ostrego konfliktu politycznego i społecznego, a prawica zwalczała lewicowe rządy wszelkimi możliwymi środkami. (...)
Źródło: Dziennik Trybuna/2018-10-26
Sojusz Lewicy Demokratycznej

Zdobyliśmy milion głosów

Deklarujemy uroczyście: SLD nie będzie wchodzić w koalicję z PiS na poziomie sejmików.

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: ZIELONY SZTANDAR | 38 | 13 - 19 WRZEŚNIA 2018
Autorzy: Józef Bezak, Andrzej Gołowin

JUBILEUSZ 90-LECIA POWSTANIA ZMW „WICI” I ZMW

W pięknej scenerii Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie 7 września 2018 r. spotkali się działacze Związku Młodzieży Wiejskiej z weteranami powojennego ZMW „Wici” - odrodzonego po roku 1956 i po raz kolejny w 1980 - ZMW. Uroczystość otworzył i powitał zgromadzonych gości gospodarz - dyrektor Muzeum dr Janusz Gmitruk, a w wartkim stylu poprowadził dr Ryszard Miazek. Uczestnicy wysłuchali z uwagą referatów prof. Franciszka Kampki „Jubileusz ZMW” i dr Elżbiety Wojtas-Ciborskiej, prezentującej ostatnią, czwartą edycję „Słownika biograficznego historii ruchu młodowiejskiego”. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Autor: Sylwester SZAFARZ
8 września 2018

GERMANIZACJA UNII EUROPEJSKIEJ
(Aktualny komentarz:)

...  Wielopłaszczyznowy kryzys w UE jest już bezprecedensowo niebezpieczny - do tego stopnia, że może grozić całkowitą degeneracją i rozpadem Unii. Brexit jest tego wymownym zwiastunem. UE powstała i uległa znacznemu rozszerzeniu w nadziei, że ewolucja naszej cywilizacji i bieg wydarzeń na arenie międzynarodowej przypominać będzie raczej sielankę, a nie wszechobecny nieład, kryzys i chaos. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: http://trybuna.info/2018/08/31/
   Autor: Krzysztof Lubczyński

Kandydaci SLD to mocna ekipa

Z SEBASTIANEM WIERZBICKIM, liderem warszawskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, rozmawia Krzysztof Lubczyński.
... Z jakim programem warszawski Sojusz przystąpi do wyborów?
W zeszłym tygodniu nasz kandydat na prezydenta Andrzej Rozenek zaprezentował hasło wyborcze, z którym idziemy do boju o stolicę. Brzmi ono: MiastoSpołeczne Warszawa ... Chodzi nam o ludzi, mieszkańców stolicy, którzy przy tym infrastrukturalnym rozwoju miasta w ostatnich latach zostali trochę zapomniani. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Autor: Sylwester SZAFARZ 

BARDZO NIEBEZPIECZNY CHAOS GLOBALNY (cz. I)
(analiza politologiczno-filozoficzna)

... Obecne zderzenie dobra ze złem, to - przede wszystkim - nasilająca się konfrontacja pomiędzy siłami starego (systemu), które nie tylko dążą do utrzymania się na powierzchni rozwoju cywilizacji ale - wręcz - do przywrócenia swego panowania nad światem a siłami nowego (systemu), który trzeba jeszcze zbudować. Siły starego toczą zażarty bój o utrzymanie swych poprzednich pozycji i one też stanowią dziś największe zagrożenie wojenne i groźbę unicestwienia życia na Ziemi. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Środa, 22 sierpnia 2018 nr 134/2018
BRIEF SLD

KOMITET SLD LEWICA RAZEM ZAREJESTROWANY

- SLD Lewica Razem jest to zgrupowanie organizacji lewicowych, które w wyborach samorządowych wystartują pod wspólnym szyldem. Jest to przełomowa chwila, ponieważ startujemy jako zjednoczona lewica i liczymy na bardzo dobry wynik. Wystawimy swoje kandydatki i kandydatów w większości powiatów oraz we wszystkich okręgach sejmikowych – oświadczył Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący SLD podczas konferencji prasowej przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej zaraz po zarejestrowaniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem 21 sierpnia 2018 r.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Rzeczpospolita/17.08.2018
Autor: Grzegorz W. Kołodko

Wzrost wydatków na wojsko to marnotrawienie pieniędzy

Nie powinniśmy zwiększać wydatków wojskowych. Trzeba je zamrozić
na obecnym, bardzo wysokim poziomie. Wydajemy już ponad 40 mld zł z pieniędzy podatnika i to wystarczy.

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: http://daszynski-stowarzyszenie.manifo.com/12 sierpnia 2018 r.
Autor: Sylwester SZAFARZ

KU DRUGIEMU „ZŁOTEMU DZIESIĘCIOLECIU”
(X Konferencja na „szczycie” BRICS w Johannesburgu)

... Mocarstwa BRICS stanowią, łącznie, największy rynek na świecie: 42% ogółu ludzkości, 30% terytorium kuli ziemskiej i 18% wartości globalnych obrotów handlu zagranicznego; dysponują one prawie 5 bln USD rezerw walutowych. Łączna wartość produktu krajowego brutto tych mocarstw wynosi 18,6 bln USD (w kategoriach nominalnych), czyli 23,2% światowego produktu brutto oraz ponad 40 bln USD (w kategoriach PPP = purchasing power partity, czyli parytetu siły nabywczej). Podobna sytuacja istnieje w pozostałych kategoriach światowych wskaźników makroekonomicznych. Tak więc, BRICS jest już (po pierwszym „złotym dziesięcioleciu”) niezwykle poważną - wiodącą siłą moralną i materialną oraz teoretyczną i praktyczną na świecie, z którą trzeba się liczyć i wiązać uzasadnione nadzieje. (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: http://trybuna.info/2018/08/10/
Autor: Danuta Waniek

Polska na zakręcie

W ciągu bez mała ostatnich trzech lat Polska stała się na naszych oczach krajem nieustannej, brudnej walki politycznej o wszystko: o władzę, o wartości, o prawo do dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych.

... Stawką w tej politycznej bijatyce jest ustrój konstytucyjny Rzeczypospolitej i płynące stąd zagrożenia, i to zarówno dla sytuacji wewnętrznej (niezwykle głębokie podziały społeczne, woluntarystyczne szastanie przez rząd groszem publicznym, enigmatyczne perspektywy gospodarcze, notoryczne sięganie przez władze do metod państwa policyjnego), jak i dla polskiej racji stanu, ponieważ towarzysząca tym procesom kłamliwa propaganda z rozmysłem odsuwa w szarą strefę sygnały ważnych zmian, dokonujących się obecnie w globalnym układzie sił, co nie może być obojętne dla szans i pozycji międzynarodowej Polski. (...)
Źródło: http://www.lewica.pl/2018-07-31
Autor: Piotr Ciszewski

IPN kontra Dąbrowszczacy

... Gdański IPN mocno zaangażował się w zmianę ulicy Dąbrowszczaków w tym mieście na ul. Kaczyńskiego. Po zakwestionowaniu decyzji dekomunizacyjnej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, IPN przystąpił do obrony współczesnej “polityki historycznej”. Zapowiedział więc, że zorganizuje “międzynarodową” konferencję na temat polskich antyfaszystów walczących przeciwko puczowi generała Franco. Wkrótce potem zapowiedź okazała się fałszywa. Trzydniowa konferencja, mimo całego rozmachu, nie spełniła kryteriów stawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydarzeniom międzynarodowym. Z zagranicy przybyło tylko 4 na 37 prelegentów. (...)
Autor: Jarosław Dudycz 

Czy PRL to Polska?

... PRL jest niewątpliwie polską harmonią i polskim kodem kulturowym, partycypacją w najstarszych polskich wątkach. Jest jedną z wielu strof jakiegoś dużego romantycznego utworu, doskonale odnajduje się w melodiach wieszczów. Ma swoje miejsce po I i II Rzeczypospolitej, a przed współczesną polską demokracją, jej błędy zaś tylko częściowo wynikają z wad systemu socjalistycznego, w dużej mierze są bowiem kwestią prapolskich dyskursów, powielaniem najdawniejszych usterek, starych mitów i uczuć. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: https://www.polityka.pl/2 lipca 2018
Autor: Jacek Żakowski - Rozmowa z W.Jaruzelskim z lutego 2009 r.

Mnie się ta Polska podoba
Generał Wojciech Jaruzelski szczerze o tym, kto naprawdę obalił komunizm.

Felieton – My Socjaliści
Autor: Andrzej Ziemski

Koalicja SLD – Lewica Razem

... Podpisane porozumienie zapowiada powołanie Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD – Lewica Razem. Komitet ma perspektywę przynajmniej kilkuletnią: w roku 2018 – wybory samorządowe, w roku 2019 – wybory europejskie i parlamentarne, a w roku 2020 – wybory prezydenckie.Na tle tych informacji rodzi się pytanie, czy polska lewica wyczerpała swoje możliwości i siły pozwalające rządzić krajem, lub uczestniczyć w układzie większej koalicji w rządzeniu. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Rzeczpospolita/13.06.2018
Autor: MAREK MIGALSKI
Siermiężna polityka źródłem sukcesu

... polityka Włodzimierza Czarzastego przynosi obecnie Sojuszowi podobne zyski, jak polityka Schetyny Platformie. Podobne nie w sensie słupków, bo tu wyraźny jest dystans oddzielający te dwa ugrupowania, ale w znaczeniu powrotu do gry i perspektywy udziału we władzy po 2019 roku. Bo jeśli dziś jawi się nam jakiś skład gabinetu po pokonaniu PiS, to w oczywisty sposób będą w nim zasiadać ludzie PO i SLD ( z udziałem PSL oczywiście, jeśli tylko partia ta, notabene uprawiająca podobnie „banalną” politykę, wejdzie do Sejmu). (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > 
Źródło:http://trybuna.info/2018/05/27/
Autor: Mateusz Chudzicki (Socjalizm Teraz)

Obalamy prawicowe mity - Czy komunizm jest w Polsce zabroniony?

Tak jak nasz kraj długi i szeroki, każdy polski komunista musi się mierzyć z argumentem antykomunistów, jakoby w Polsce ustrój komunistyczny był zakazany. (...)
Reasumując, choć publiczna nagonka na komunistów, socjalistów i marksizm jest coraz większa i przybiera na sile, to póki co możemy spać spokojnie… Z przeświadczeniem, że nie łamiemy polskiego prawa w przeciwieństwie do niektórych środowisk, które tak miłują Polskę, że na każdym niemal kroku posługują się symboliką związaną z faszyzmem. (...)

Źródło: https://strajk.eu/sami-sobie-to-szambo/
Autor:  Piotr Gadzinowski - Tekst pochodzi z „Dziennika Trybuna”/17/12/2016 

Sami sobie to szambo…Należało wam się.

... Należało wam się. Byłym członkom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Kiedyś weteranom pracy, budowniczym Polski Ludowej. Dziś „sowieckim” ogniwom „zbrodniczego systemu”. Dość pobłażania. Od dziś wszystkie krzywdy wyrządzone prawdziwym Polakom przez „komunistyczną” PZPR nie będą już tuszowane i wybaczane. Zostaniecie przykładnie osądzeni i ukarani. Módlcie się, może bóg wam wybaczy. „Dobra Zmiana” na pewno nie. (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Dziennik Trybuna/nr 94/95-14.05.2018 
Wystąpienie Włodzimierza Czarzastego na Krajowej Konwencji SLD

Sprawy ważne dla Polek i Polaków. Ważne dla SLD
... Odwiedziliśmy 160 powiatów i podczas spotkań często padają następujące pytania: Czym jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, jaki jest program? Na jaką partię mamy głosować? Czy to prawda, że PiS zabrał wszystkie sprawy socjalne, a Platforma Obywatelska zabrała wszystkie sprawy związane z wartościami? Pragnę w dzisiejszym wystąpieniu jasno pokazać, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest partią potrzebną na polskiej scenie politycznej, a także pokazać w 6 punktach nasze najważniejsze założenia. Sprawy ważne dla Polek i Polaków, ważne dla SLD. (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Dziennik Trybuna/nr 94/95-14.05.2018 
  Autor:PRZEMYSŁAW PREKIEL

 Sojusz samorządowy

Konwencja Krajowa SLD, która odbyła się 12 maja w Warszawie, była zapowiedzią walki o samorząd,
jaką chce stoczyć partia Włodzimierza Czarzastego. Lider Sojuszu zaprezentował sześć punktów, wokół których toczyć się będzie kampania SLD i o których realizację walczyć będą samorządowcy lewicy.
... Czarzasty przypomniał, że to rządy socjalistów – Daszyńskiego i Moraczewskiego – wprowadziły nowoczesne ustawodawstwo, prawo do strajków, 8-godzinny czas pracy, prawa kobiet, w tym możliwość głosowania. W listopadzie tego roku stanie w końcu pomnik Ignacego Daszyńskiego, jednego ze współtwórców odzyskania niepodległości, działacza i posła PPS, Marszałka Polskiej Demokracji. To wspólny sukces SLD i PPS. Czarzasty dodawał, że nie ma 100-lecia niepodległości bez 40-lecia PRL-u. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: http://przeglad-socjalistyczny.pl/aziemski/ 5 maja 2018

Autor: Andrzej Ziemski: 

Czy 100 – 45 = 100?

Tytułowe równanie pokazuje, jak matematyka wkradła się do polityki. Zauważam, że kilkakrotnie już w ostatnich miesiącach działacze PPS, także SLD i niektórych innych partii lewicy publicznie przypominają, że trudno byłoby świętować 100 lat Polski Niepodległej bez 45 lat Polski Ludowej.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Dziennik Trybuna/nr 78/20-22 kwietnia 2018
Autor: Andrzej Ziemski 

Refleksje przed 1 Maja
Tradycyjnie już socjaliści przygotowują obchody 1 Maja. Manifestacja, na którą zaproszono innych przedstawicieli lewicy odbędzie się na Placu Grzybowskim w Warszawie o godz. 10. Później wszyscy udadzą się na inne imprezy organizowane z tej okazji m.in. przez OPZZ. (...) 
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Autor: Sylwester SZAFARZ 

POLSKA BEZ SOJUSZNIKÓW
Aktualne opracowanie politologiczne - wiosna 2018 r.

... Polska, borykająca się pomiędzy rozmaitymi i niepewnymi „przyjaciółmi i sojusznikami”, znów została osamotniona na geopolitycznej mapie Europy i świata, pozbawiona autentycznych przyjaciół i sojuszników oraz jest torturowana nie tylko przez starszych braci w wierze, ale również przez antypolskich biurokratów unijnych, niektórych Niemców, Rosjan, Ukraińców i in. Jest to wyrazem totalnej klęski RP w jej dziwacznej i poronionej polityce zagranicznej oraz w nieudolnej strategii sojuszów. Nie należy szukać „sojuszników” daleko, a „przeciwników” blisko. Długofalowe konsekwencje tego stanu rzeczy mogą być bardzo groźne nie tylko dla naszego kraju, ale również dla Europy i dla całego świata.


Mowa końcowa mecenasa Krzysztofa Stępińskiego w sprawie Macieja Bajkowskiego

Sąd uniewinnił działacza OSA Macieja Bajkowskiego, który odpowiadał za wyświetlenie projektorem hasła na Pałacu Prezydenckim: „Zdradza ojczyznę, kto łamie jej najwyższe prawo”.

Obejrzyj obok na YouTube film: „Zdradza Ojczyznę ten kto łamie jej najwyższe prawo”  >>> 
Źródło: Dziennik Trybuna/nr 58/23-25 marca 2018
Autor: Krzysztof Lubczyński

Obłąkańcza ofensywa fanatyków
Niepomne na doświadczenie "czarnego protestu" 2016, podbechtane przez Episkopat i fanatyków nakazu rodzenia za wszelką cenę, nie bacząc na wyniki badań opinii publicznej, PiS brnie w kolejną konfrontację wokół prawa do przerywania ciąży.
   Tym razem chodzi o zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli płodów uszkodzonych. Co trzeba mieć w głowie, by wbrew elementarnemu zdrowemu rozsądkowi i oporowi opinii publicznej forsować rozwiązania rodem z najciemniejszych kart historii i obyczajów? Co trzeba mieć w głowie, żeby nakaz powoływania na swiat zdefektowanych dzieci czynić elementem oficjalnej ideologii państwa i wzorcem do naśladowania? (...)
Źródło: http://www.trybuna.info/9 marzec 2018
Autor: Krzysztof Lubczyński

"Marcowe klimaty. Wczoraj i dziś" 
(Fragment wywiadu z prof. Piotrem Osęką, historykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN,  autorem książki „Marzec’68” )

... O ile wydarzenia źródła, mechanizmy i przebieg Października ’56, Grudnia ’70, Czerwca ’76 czy Sierpnia ’80 były dość proste, o tyle Marzec ’68 był bardziej skomplikowany. Nie do końca jasne były i nadal w jakimś stopniu nie w pełni jasne są pierwotne źródła i mechanizmy polityczne tych wydarzeń. (...)
Pobierz obok plik z fragmentem wywiadu z prof. Piotrem Osęką >>>
Myśl Polska: Skalski, żydo-komuna, Polska

... Właśnie dzisiaj należy przypomnieć historię Stanisława Skalskiego, polskiego bohatera, pilota, uczestnika Bitwy o Anglię, który po 1945 roku wrócił do Kraju i wstąpił do „komunistycznego” wojska. Potem aresztowany, cudem uniknął śmierci. Po wyjściu z więzienia nie obraził się na Polskę, szybko wrócił do wojska, gdzie służył aż do emerytury. Bo po 1956 roku dla takich ludzi jak Skalski to już nie była Polska rządzona przez „żydo-komunę”, tylko Polska. (...)

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Współdziałanie na rzecz tworzenia Szlaku Jedwabnego i Pasa Gospodarczego oraz Morskiego Szlaku Jedwabnego na miarę XXI wieku
Źródło: Xi Jinping, "Chińskie Marzenie", „Wydawnictwo Kto jest Kim”, Warszawa 2018

Z przemówienia Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej
Pana Xi Jinping podczas uroczystości otwarcia Forum Pasa i Szlaku na rzecz Współpracy Międzynarodowej - Pekin, 14 maja 2017 r.:


... pragnę powitać wszystkich Was, Szanowni Goście, reprezentujący ponad 100 krajów i uczestniczący w tym ważnym Forum na temat Inicjatywy Pasa i Szlaku, które odbywa się w Pekinie. Rzeczywiście jest to Zgromadzenie tęgich umysłów. W ciągu najbliższych dwóch dni, jak mam nadzieję, dokonamy kompleksowej wymiany poglądów, przyczynimy się do rozwijania Inicjatywy Pasa i Szlaku, stanowiącej przedsięwzięcie na miarę stulecia, aby przynosiła ona pożytek narodom całego świata. (...)
Źródło: http://przeglad-socjalistyczny.pl/aziemski/styczeń 2018

Autor: Andrzej Ziemski: Wyzwolenie Warszawy

Każdego roku, 17 stycznia wspominam, jak zresztą wielu Polaków, tę rocznicę. W 1945 roku wyzwolono Warszawę po 69 miesiącach okupacji niemieckiej. Nie zrobili tego anonimowi wojownicy, jak to próbuje się głosić w dzisiejszej narracji rządzących. Warszawę wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. W operacji warszawskiej brały udział 1. Armia WP oraz 48. i 61. Armia 1. Frontu Białoruskiego. Na Warszawę bezpośrednio uderzyła 1. Armia WP, pod dowództwem gen. Stanisława Popławskiego. To przypomnienie wydaje się ważne, ponieważ pamięć się zaciera, a współczesne podręczniki historii na ogół pomijają ten istotny, symboliczny fakt. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Facebook I 2018-01-13
Autor: Robert Kwiatkowski : "TOŻSAMOŚĆ I WIZERUNEK LEWICY. Co dalej?"

Co dalej? To dziś najtrudniejsze pytanie na lewicy. Staraliśmy się na nie odpowiedzieć wczoraj na spotkaniu organizowanym przez Radę Dialogu i Porozumienia Lewicy. Cieszy, że było sporo partii i organizacji politycznych, reprezentowanych przez 43 osoby. Byli i ludzie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej,Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, Partii Zieloni, OPZZ, stowarzyszeń: POKOLENIA, Ordynacka, Dom Wszystkich Polska, zw. zawodowego Regiony, Polskiej Unii Lokatorów i wielu innych...
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: DZIENNIK TRYBUNA | 2017-nr230/17-19.11 | Świat/Magazyn
Autor: JAN ROCKI | Sąd nad Polską

Sąd nad Polską

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że skandaliczna, bezwstydna demonstracja 
faszyzmu, nienawiści i ksenofobii, 
jakiej byliśmy świadkami 11 Listopada, odcisnęła piętno na debacie na temat praworządności w Polsce, 
która odbyła się w Parlamencie Europejskim.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: DZIENNIK TRYBUNA | 2017-10-20/21 | "My socjaliści"
Autor: ANDRZEJ ZIEMSKI | POROZUMIENIE SOCJALISTÓW

Tradycja – niechciany bagaż lewicy
(...) W tradycji polskiej lewicy mieści się kilka dominujących nurtów, które mają wpływ na jej dzisiejsze oblicze i determinują projekcję przyszłości. Są to między innymi: nurt socjalistyczny wywodzący się z tradycji Polskiej Partii Socjalistycznej, która powstała w 1892 roku, a jej oblicze ideowe utożsamiają m.in. Ignacy Daszyński i Józef Piłsudski, poprzez walkę o niepodległość i sprawiedliwość społeczną; nurt radykalnej lewicy opierający się o idee kooperatywizmu i anarchizmu rozwinięte m.in. na polskim gruncie przez Edwarda Abramowskiego; nurt lewicy oparty o tradycję „Manifestu komunistycznego” Karola Marksa i Fryderyka Engelsa oraz dorobek Róży Luksemburg. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: DZIENNIK TRYBUNA | 2017-07-07 | 
Autor: WINCENTY ELSNER | Wiceprzewodniczący SLD 

Od morza do morza
Wpatrzeni w czternastego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Polskę, niemal zapomnieliśmy, po co Donald Trump przyjechał do naszego kraju. 

(...) W wizycie prezydenta Trumpa w Polsce nic nie jest przypadkowe. Bezpośrednio po spotkaniu z liderami 12 państw Trójmorza, prezydent USA udał się do Hamburga, by w piątek i sobotę uczestniczyć w szczycie przywódców państw G20. W elitarnej grupie państw G20, nie ma żadnego kraju Europy Środkowo-Wschodniej. Pośrednio reprezentuje je przedstawiciel Unii Europejskiej, będącej jednymz członków dwudziestki. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
„Życie i działalność Ignacego Daszyńskiego. 
Wartości, o które walczył”

Z wstępu " Od organizatorów Konferencji": W październiku 2016 roku minęła 150. rocznica urodzin (26 października 1866 r.) i 80. rocznica śmierci (31 października 1936 r.) Ignacego Daszyńskiego. Te rocznice zobowiązują do przypominania Jego osoby i dokonań. (...)
Tomasz.Ciborowski

Chcecie prawdę znać, zapiszcie tę prawdę na twardym dysku ...
Profesor Paweł Bożyk opisując dekadę Gierka stwierdził:W latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw ... W tej wyliczance zabrakło jednej z największych i kapitałochłonnych inwestycji "Port Północny". Inwestycja na miarę Gdyni z XXlecia międzywojennego...
Z prof. Bronisławem Łagowskim rozmawia Wiesław Łuka („Res Humana”).

Rozziew między rzeczywistością i nadrzeczywistością
"... Aktualnie nie przeżywamy żadnej rewolucji: radykalna partia wywodząca się podobnie jak jej konkurentka z Solidarności, legalnie zdobyła władzę i śmiało sobie poczyna.(... ) Rewolucyjna była Polska Ludowa: w okresie swego powstania za swój mit założycielski musiała przyjąć rosyjską rewolucję komunistyczną, a następnie, w miarę jak ideologia panująca ulegała unarodowieniu, za najważniejszy składnik polskiej tradycji uznawane były własne nurty rewolucyjne. Powstania zostały wpisane do oficjalnej genealogii PRL jako niekonsekwentne rewolucje, zwłaszcza powstanie styczniowe...
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
http://przeglad-socjalistyczny.pl/na-lewicy/grudzień 2016

List otwarty w sprawie lewicy i Polski
Mateusz Piskorski, przewodniczący Partii "Zmiana", znajdujący się aktualnie w odosobnieniu opublikował w dniu 11 grudnia 20`6 roku list otwarty w sprawach lewicy i Polski.
"Ostatnie lata, a nawet dziesięciolecia, znamionuje głęboki, kto wie, czy nie najpoważniejszy w jej historii, kryzys polskiej lewicy. Jest to zjawisko na skalę niespotykaną w krajach europejskich, posiadające być może pewną analogię wyłącznie na Węgrzech. Jego źródła są wielorakie, przy czym wszystkie one mają wybitnie strukturalny, systemowy charakter. (...)"

Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >

Kto nie rozumie Chin, ten nie wie, co się dzieje w świecie?

Rozmowa o literaturze chińskiej z Sylwestrem Szafarzem, dyplomatą, politologiem i publicystą, byłym zastępcą ambasadora RP w ChRL, konsulem generalnym w Szanghaju.
(...) Poza „starociami" godnymi podziwu i najwyższego uznania, jest współcześnie cała plejada wspaniałych pisarzy chińskich, którzy podejmują aktualne problemy społeczne czy gospodarcze. Weźmy, na przykład, znanego na świecie Han Han'a i jego książkę „Pokolenie" dotyczącą ludzi oraz przełomowych zjawisk i procesów, które miały miejsce w Chinach po roku 1978 (reformy i otwarcie na świat). (...)

Józef Oleksy z autorem książki

BIBLIOTEKA „ROCZNIKA SĄDECKIEGO” 2016

Jerzy Leśniak
Choć po lewicy, a wszelako prawy... Józef Oleksy 1946-2015
(Fragment wstępu)

... Żartował, że skoro przyszedł na świat w dzielnicy nazywanej „Piekłem” (ściślej mówiąc była to Przetakówka), to rzeczywiście w tym politycznym polskim piekle musiał się znaleźć, aby dzięki wrodzonej sile charakteru z tego piekła się wydostać, przejść potem przez czyściec i powrócić do normalnego życia, w czym wspomagała go heroicznie rodzina, żona Majka, rodzeństwo, dzieci, wreszcie sądeccy przyjaciele. (...)

Pobierz obok plik z całą książką  >>>
http://www.tygodnikprzeglad.pl/kiedy-stettin-zostal-szczecinem/4/

Kiedy Stettin został Szczecinem

(...) Oficjalne przekazanie Szczecina Polsce odbyło się 5 lipca 1945 r. o godz. 18. W spotkaniu zorganizowanym w urzędzie miasta obok Zaremby i jego zastępców uczestniczyli m.in. gen. Fiedotow oraz przedstawiciele niemieckiej administracji. ... Jednak problem przynależności państwowej Szczecina nie skończył się 5 lipca. Jeszcze przez kilka lat NRD sondowała możliwość odzyskania miasta. Władze radzieckie traktowały zaś Szczecin jako kartę przetargową w rozmowach na temat zjednoczenia i neutralności Niemiec. Wątpliwości rozwiała dopiero wizyta Nikity Chruszczowa w Szczecinie w lipcu 1959 r., podczas której publicznie zapewnił on, że „Wrocław, Szczecin i Gdańsk” będą na zawsze polskie. (...)

(http://www.radiownet.pl)

http://przeglad-socjalistyczny.pl/recenzje/15 maja 2016

O prawach człowieka

... Naszą uwagę zwrócił zapis wystąpienia dra Sylwestra Szafarza, pisarza i dyplomaty pt.: „Realizacja idei państwa prawa w Chińskiej Republice Ludowej”. Poniżej treść tego materiału.(...)

Sylwester Szafarz: Realizacja idei państwa prawa w Chińskiej Republice Ludowej

... W wyniku reform na wielką skalę, ChRL zostanie przekształcona w bardzo nowoczesne państwo w terminie do roku 2049, jak zakładają plany partyjne i państwowe. Powstanie w ten sposób również nowa ważna i wpływowa jakość na arenie międzynarodowej. W istocie rzeczy, zdecydowane i systematyczne modernizowanie Chin trwa od roku 1978 – czyli od rozpoczęcia polityki reform i otwarcia na świat przez Przewodniczącego Deng Xiaoping’a. (...)
(...) Już od wielu lat zajmuję się problematyką chińską. Zdarzało mi się analizować sprawy i zjawiska dobre i złe oraz ciekawe i mniej ciekawe w całym rozwoju Chińskiej Republiki Ludowej, której jestem rówieśnikiem. Jak wspomniałem, fascynuje mnie też niezmiennie licząca ponad 5.000 lat „pisana” historia narodu i państwa chińskiego. Historia – historią, ale jeszcze bardziej interesujące jest to, co dzieje się teraz w państwie środka i jakie będą tego konsekwencje w bliższej i w dalszej przyszłości – nie tylko dla samych Chińczyków lecz dla całej ludzkości?
http://www.socjalizmteraz.pl/20 kwiecień 2016

Jerzy Kochan: POLSKA czyli rupieciarnia

... Cała polityka historyczna polskiej prawicy to jedna wielka nekrofilia historyczna ożeniona z polityczną paranoją. Ale także w dziedzinie gospodarki pomysły generowane przez prawicę to głównie wspieranie zacofanej, drobnej wytwórczości, a nie rozwijanie nowoczesnego, wielkiego przemysłu czy nowoczesnej gospodarki wiedzy i nauki. To narodowy izolacjonizm i kontestacja Unii Europejskiej, a nie aktywne, dynamiczne współtworzenie i reformowanie integracji europejskiej i procesów globalizacyjnych; to osobność, odcięcie, strach przed innymi i okopywanie się w narodowej zaściankowości kosztem bycia europejczykiem, obywatelem świata, nowoczesnym partnerem światowych podmiotów globalizacji...
"Forum Klubowe" nr 1-2 (55-56) - 2011

Eugeniusz Rudziński: Superkapitalizm po szoku 2007 r. według Roberta B.Reicha

„Idea wolnego rynku w oderwaniu od praw i politycznych decyzji, które go tworzą, jest tak czy inaczej czystą fantazją. Rynek nie został stworzony przezBoga w którymkolwiek z pierwszych sześciu dni /przynajmniej nie bezpośrednio/, ani nie jest utrzymywany wolą boską. Jest dziełem ludzkim, zmieniającąsię sumą zestawu sądów o indywidualnych prawach i odpowiedzialności. 
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Zobacz także książkę E.Rudzińskiego w zakładce "Biblioteka" >>>

Danuta Waniek (RadioZet)

http://www4.rp.pl/Plus-Minus/Eliza Olczyk-2.10.2015

Waniek: Nie naplułam na PRL

Upadek SLD rozpoczął się od konfliktu Leszka Millera z Aleksandrem Kwaśniewskim - mówi Danuta Waniek, była działaczka SLD.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
http://przeglad-socjalistyczny.pl/29 wrzesień2015

Sylwester Szafarz: Doniosłe wydarzenie globalne

W świetle obchodów, w ostatnich dniach września 2015 roku, jubileuszu ONZ, na którym spotkali się przywódcy współczesnego świata, nie rzucała się w oczy odbywająca się w tym samym czasie wizyta Prezydenta ChRL, Xi Jinpinga w USA ... wizyta ta znamionuje rozpoczęcie nowego jakościowo etapu w stosunkach między obydwoma największymi mocarstwami, w ślad za chińską propozycją wypracowania i wdrożenia nowego modelu tych stosunków. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Program wyborczy I Zjednoczona Lewica I www.zjednoczona-lewica.pl I 13 wrzesień 2015

Program wyborczy

Połączyliśmy nasze siły, aby przywrócić państwo obywatelkom i obywatelom. Program wyborczy Zjednoczonej Lewicy zawiera zbiór pomysłów na naprawę naszego państwa. Wiemy, jak uczynić nasze państwo lepszym. Wspólnie przywrócimy Polakom godność i poczucie, że państwo stoi po ich stronie!
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Trybuna | 21-23 sierpnia 2015 | nr 166/2015 | rubryka: Świat | Strona: 15
Autor: JERZY KOCHAN | Temat: Czy to już rewolucja

Czy to już rewolucja?

Kilka dni temu w telewizji usłyszałem, że Jan Krzysztof Bielecki, kiedyś premier rządu po Mazowieckim a od lat bankier nad bankierami, powiedział, że po raz pierwszy od 1989 roku boi się tego, co może się stać w historii. Była to jego reakcja na „kryzys grecki” i nie ukrywam, że sprawiła mi ona wielką przyjemność.
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
Źródło: Rzeczpospolita | 20.8.2015 | rubryka: Kraj | Strona: 9
Autor: Jacek Nizinkiewicz | rozmowa z Leszkiem Millerem

Leszek Miller, były premier, szef SLD:
(...) Wspólnie idziemy do wyborów jako Zjednoczona Lewica i to jest w tej chwili najważniejszy projekt do zrealizowania.(...) 
(...)  Każda lista będzie miała swój numer i swoje twarze. Wyborcy nie będą mieli problemu z pominięciem podróbki i oddaniem głosu na jedyną lewicę. (...)
(...) Jeśli Kaczyński dostanie misję stworzenia rządu, to będę to uważał za prawidłowe i naturalne. Wizja sterowania Beatą Szydło z tylnego siedzenia przez Kaczyńskiego byłaby powtórką z rządów AWS i relacji Jerzy Buzek - Marian Krzaklewski. (...)
Obok: cały wywiad w pliku do pobrania >>>

"Przegląd" nr 33/10-16.08.2015

"Tygodnik Przegląd" nr 33 (815) / 10-16.08.2015 / Historia / s. 30 - 33 

MARSZAŁEK DEMOKRACJI

Z prof. M.Śliwą o Ignacym Daszyńskim rozmawia Paweł Dybicz:
... przylgnęło do niego określenie Marszałek Demokracji, wyrażające uznanie opinii społecznej za odwagę i bezkompromisową postawę w obronie demokracji i parlamentaryzmu ...
Obok plik do pobrania >>>
źródło: Trybuna | 27-28.7.2015 rubryka: Polska | Strona: 2
Autor: MAREK BARAŃSKI | Temat: Ostatni UW-ol

Ostatni UW-ol

Andrzeja Celińskiego osobiście znam bardzo słabo, właściwie nie znam. Kręcił się koło SLD, więc otarliśmy się o siebie może raz, może dwa. Kiedyś udzielił wywiadu „Trybunie”, którą kierowałem. Wysłałem mu tekst do autoryzacji. Odesłał i powiedział: nie spodziewałem się, że pan to tak uczciwie zrobi… 
Aby przeczytać całość pobierz plik obok > > >
P o l i t y k a nr 29 (3018), 15.07–21.07.2015/Czy ekonomiścirozwalili świat
Rozmowy Żakowskiego

Nie ścigajmy się z Etiopią

Prof. Ha-Joon Chang, ekonomista, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli świata, o mitach wolnego handlu, niespełnionych obietnicach i związkach kultury z gospodarką
Obok plik do pobrania >>>

(http://www.radiownet.pl)

Warszawa, 8 lipca 2015 r.

Sylwester Szafarz

GLOBALNA TRAGEDIA UCHODŹCÓW
Problem uchodźców jest stary jak świat. Ale jeszcze nigdy – jego współczesna wielka skala i wyjątkowa ostrość nie kształtowała się tak groźnie, jak obecnie.
Obok plik do pobrania >>>
Centrum Medialne SLD/2 lipca 2015 r.

Krzysztof Gawkowski: POLEMIKA O LEWICY I LESZKU MILLERZE

(...) Albo się dogadamy, skupimy wokół wspólnego programu i liderów, albo wszyscy się rozejdziemy i dojdziemy innymi drogami do tego samego miejsca – na margines życia politycznego. W Polsce poglądy lewicowe wyznaje mniejszość społeczeństwa, ale mniejszość znacząca; 20-30 proc. Polaków łączy przywiązanie do świeckiego państwa z przywiązaniem do państwa opiekuńczego. Nie pozwólmy, aby ich reprezentacji, ich głosu, zabrakło w nowym parlamencie. (...)
Obok plik do pobrania >>>
Jan Sowa,"Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości" - Warszawa 2015

Eugeniusz Rudziński – o książce Jana Sowy:

,,, Główne przemyślenia Jana Sowy dotyczą „dobra wspólnego”. Tak zatytułował - moim zdaniem – najważniejszy rozdział: „Rzecz-pospolita, czyli dobro wspólne”. Traktuje to pojęcie „jako rodzaj kapitału – a więc jednocześnie zasobu i relacji społecznej”... Autor podkreśla, że logika funkcjonowania dobra wspólnego „odsyła nas poza kapitalizm. jako ostateczny horyzont organizacji życia społecznego. (...)

Obok plik do pobrania >>>
P o l i t y k a nr 25 (3014), 17.06–23.06.2015/Prekariusze nadchodzą
Rozmowy Żakowskiego

Przegrani, obcy, sfrustrowani

Rozmowa z prof. Guyem Standingiem o tym, jak poczucie życiowej niepewności wytwarza potężne fale antysystemowego buntu
Obok plik do pobrania >>>
Centrum Medialne SLD/19 czerwca 2015 r.

WYWIAD Z SEKRETARZEM GENERALNYM SLD 
KRZYSZTOFEM GAWKOWSKIM
Obok plik do pobrania >>>

Foto:www.rp.pl/S.Mielnik

www.rp.pl/opinie/9 czerwca 2015

Grzegorz W. Kołodko 
Syrizy sposób na kryzys

Grecja nie spłaci całego obecnego długu. Nie ma się co łudzić i brnąć w próby
nierealistycznych rozwiązań, jak to się z uporem godnym lepszej sprawy próbujeczynić – pisze były wicepremier i minister finansów.
Obok plik do pobrania >>>
Fakty i Mity nr 22/28.05-4.06.2015 r. 

Bogaci się boją!

O narastającym rozwarstwieniu dochodowym mówi się na świecie głośno dopiero od kilku lat, choć jest ono faktem już od dawna.
Obok plik do pobrania >>>

"Kapitał w XXI wieku"

Wyborcza.pl/Magazyn/6 czerwca 2015

Równiej. Co właściwie zrobił Piketty?

Z prof. Elżbietą Mączyńską Rozmawia Grzegorz Sroczyński

(...) Raz ustanowiony kapitał powiększa się szybciej niż gospodarka. Jeśli PKB rośnie na przykład o 3 proc., to stopa zwrotu z kapitału wynosi 5 proc. Zawsze więcej. Oczywiście jeden kapitalista zyska, drugi zbankrutuje, ale chodzi o średnią. Wyliczenia Piketty'ego pokazują również, że zyski z kapitału rosną szybciej niż płace. To powoduje dalsze narastanie nierówności, rozziew się powiększa w tempie geometrycznym. Właściciele kapitału to przecież garstka w porównaniu z rzeszą ludzi utrzymujących się z pracy najemnej. W nieliczne ręce trafia coraz większe bogactwo.(...) 

(http://www.radiownet.pl)

Warszawa, 18 maja 2015 r.

Sylwester Szafarz
ZABÓJCZA „FILOZOFIA” GŁUPOTY I ZŁA

... W naszych zwariowanych czasach bardzo trudno jest rozgraniczyć klarownie filozofię mądrości i dobra od „filozofii” głupoty i zła – i to w obydwu głównych kategoriach: obiektywnej i subiektywnej. Ich kontury i granice pomiędzy nimi zamazują się coraz bardziej – w miarę ewolucji cywilizacyjnej. Kiedy więc snuję rozważania o „filozofii” głupoty i zła, to mam na względzie, przede wszystkim, to, o czym i jak myślą jednostki, zbiorowości, społeczności i większość ludzkości, kiedy podejmują w praktyce działania (subiektywnie i obiektywnie) irracjonalne, szkodliwe czy wręcz samobójcze? Relatywizm w rozumieniu i w ocenach mądrości i głupoty oraz dobra i zła nasila się w miarę upływu czasu, intensyfikacji demoralizacji społecznej oraz postępu naukowo-technicznego i praktycznych zastosowań jego owoców... 
Obok plik do pobrania >>>
PRZEGLĄD Nr 18/27.04-3.05.2015

KAPITALIZM WYCZERPAŁ SWOJE MOŻLIWOŚCI

Wywiad z Jerzym Stefańskim - przewodniczącym Centralnego Komitetu Wykonawczego 
Polskiej Partii Socjalistycznej

Bez nawoływania do rewolucji i przelewu krwi trzeba zbudować 
inny świat i to jest możliwe

Obok plik do pobrania > > >
źródło: Trybuna | 22-23.4.2015 rubryka: Opinie | Strona: 14-17
Autor: RADA NACZELNA PPS | Temat: Stanowisko
 

W siedemdziesiątą rocznicę 
zakończenia II Wojny Światowej
                       Stanowisko Rady Naczelnej PPS z dnia 18 kwietnia 2015 roku

Podstawowe fakty i wydarzenia, które decydowały o przebiegu i rezultatach II Wojny Światowej nie są ugruntowane w świadomości pokoleń powojennych i są różnorodnie interpretowane. Elity rządzące dzisiejszą Polską, przedstawiają przebieg i skutki II Wojny Światowej stosownie do potrzeb nasilającej się walki politycznej i ideologicznej. (...)

Cały tekst stanowiska PPS - obok w pliku do pobrania > > >
PRZEGLĄD Nr 17/20-26.04.2015

Bronisław Łagowski
GRUBA NIEWDZIĘCZNOŚĆ

Sojusze są zmienne, stały może być interes narodowy. Sojusze z okresu wojny nie zawsze dają się utrzymać po wojnie, a niektóre narody znane są z tego, że kończą wojnę w innej koalicji, niż zaczynały. Generał de Gaulle mówił tak o Włoszech. Piłsudski zaczynał jako sojusznik (lub agent, jak kto chce) Austrii, ale zdążył na czas zdradzić państwa niemieckie i przystąpić do zwycięzców... Sojusz polityczny czy geopolityczny to nic świętego, nawet gdy się wzniośle nazywa Świętym Przymierzem czy zwyczajnie NATO. (...)
Obok plik do pobrania  >  >  >
źródło: Trybuna | 20-21.4.2015 rubryka: Opinie | Strona: 13
Autor: RADA NACZELNA PPS | Temat: Stanowisko
 

Propozycje dla lewicy
„Lewicowy program zmian w systemie społeczno-gospodarczym Rzeczpospolitej Polskiej”
- propozycja do programu wyborczego lewicy - Stanowisko RN PPS z dn. 18 kwietnia 2015 roku

W państwach, w których wprowadzano gospodarkę neoliberalną, w przeciągu minionych 30 lat doszło do głębokiego rozwarstwienia społecznego, rozkładu gospodarki i chronicznego kryzysu gospodarczego. (...)

Cały tekst stanowiska PPS - obok w pliku do pobrania  >  >  >
PRZEGLĄD Nr 16/13-19.04.2015 

Bronisław Łagowski
PEŁZANIE DO WOJNY

Może Niemcy i inne narody Europy Zachodniej mają powody myśleć, że obecny konflikt z Rosją, objawiający się w wojnie gospodarczej i dozbrajaniu Ukrainy, dokonywanym i wiarygodnie obiecywanym, jest skutkiem zajęcia Krymu i popierania przez Moskwę buntu separatystów w Donbasie. Polacy tak myśleć nie mają prawa, bo obóz rządzący Polską prowadził wojnę propagandową z Rosją od początku swojego panowania, nasilając ją po wycofaniu się wojsk radzieckich. (...)
Obok plik do pobrania   >   >  >
Miesięcznik Kraków - KWIECIEŃ 2015

Jacek Balcewicz
Bronisław Cieślak: 
nie tylko dzielny porucznik MO
Bronisław Cieślak, dla przyjaciół Sławek. Syn kolejarza, „chopok z bidnego Kaźmirza”, z wyuczonego zawodu etnograf, z profesji dziennikarz radiowy, później telewizyjny. A w końcu prezenter, konferansjer (prowadził nawet Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu), zastępca dyrektora ds. artystycznych Krakowskiego Ośrodka Telewizyjnego w najbardziej płodnych lalach lej placówki, aktor serialowy i filmowy, sprzedawca batonów, etatowy pracownik Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wreszcie polityk (dwiekadencje w Sejmie).(...)
Obok plik do pobrania  >  >  >
​informujemy, że SLD wydał właśnie pierwszy numer bezpłatnej gazety "TAK". Celem gazety jest promocja programu i działalności Sojuszu w przystępnej formie dla zwykłego wyborcy.
​"TAK" to gazeta bezpłatna, która jest będzie rozdawana przechodniom w kilkunastu miastach w Polsce, poprzez sieć dystrybutorów w najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców punktach tych miejscowości. Znajdą się w niej artykuły programowe, a także teksty, które obrazują poglądy SLD na ważne tematy przedstawione w formie tabloidu. Do jesiennych wyborów parlamentarnych planujemy wydać pięć numerów gazety.
​W pierwszym numerze "TAK" znalazł się wywiad z popieraną przez SLD kandydatką na prezydenta dr Magdaleną Ogórek. Wydanie tego numeru wyjątkowo zostało sfinansowane przez komitet wyborczy Magdaleny Ogórek w związku z toczącą się kampanią wyborczą. 

Obok do pobrania pliki z pełnym wydaniem pierwszego numeru "TAK"  >  >  >
źródło: Trybuna | 30.3.2015 rubryka: Polska | Strona: 2
Autor: KRZYSZTOF GAWKOWSKI | Temat: SLD-prasa
 

Chwila szczerości
     Temat rekompensat dla ofiar transformacji okazał się przysłowiowym kijem włożonym w mrowisko. Zgodnie z przewidywaniami autorów projektu, od razu głos zabrał chór zwolenników polskiej drogi do kapitalizmu, nazywanej przez prof. Kołodkę „szokiem bez terapii” (...)
     Zgłaszanie propozycji takich jak ta o pomocy ofiarom Balcerowicza ma tę zaletę, że ujawnia prawdziwe oblicze polityków prawicy. Na co dzień przymilających się do lewicowego wyborcy, tak naprawdę uważających nas za zbieraninę szmaciaków!
(...)
Aby przeczytać całość pobierz plik obok  >  >  >
źródło: Trybuna | 30.3.2015 rubryka: opinie | Strona: 10
Autor: MAREK BARAŃSKI | Temat: SLD-prasa 
Brutalni, wściekli, źli
   (...) teoria tłumacząca postawę „Wyborczej” jest taka, że ze wszystkich sił i z całą determinacją wspiera ona polski rząd, który ubiega się o miano najlepszego sojusznika USA w Europie (...)
   W1989 roku zmieniło się niemal wszystko. Wydawało się, że wszelkie kłopoty polska ekonomia i gospodarka mają już za sobą. Tymczasem Balcerowicz zastąpił dogmat o planowej gospodarce socjalistycznej innym - receptą na uzdrowienie polskiej ekonomii jest liberalizm w skrajnej dziewiętnastowiecznej postaci.(...)
   Reformy Balcerowicza odmieniły Polskę także w tym sensie, że jednym wymościły drogę do bajecznego bogactwa, a drugich zepchnęły na sam spód społecznej hierarchii. Państwo rzuciło w odmęty gospodarki rynkowej ludzi nieumiejących pływać i powiedziało im: radźcie sobie.(...)
   Dlaczego więc „Wyborcza” tyle lat, z takim zapamiętaniem i determinacją broni Balcerowicza? Moim zdaniem ma wobec niego dług wdzięczności.
   Pisał o tym i mówił Ryszard Bugaj, a więc ktoś, kogo w najmniejszym stopniu nie można posądzać o sympatie eseldowskie, wręcz przeciwnie. (...)
Aby przeczytać całość pobierz plik  > > >

Pobierz plik z wierszem

Otwórz tekst artykułu: 

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Prof. Danuta Waniek

Pobierz pliki

Gen. Wojciech Jaruzelski (foto: L.Zych/Polityka)

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Europejskie państwa członkowskie NATO i Unii Europejskiej

Przeczytaj artykuł w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Dziennika TRYBUNA" - nr 35 
/ 23-25 marca 2018/

Pobierz plik:

Trasy lądowe i morskie Nowego Szlaku Jedwabnego:

Foto: Deutsche Welle

Pobierz plik:

Pobierz pliki

Pobierz plik:

Pobierz plik:

T. Ciborowski/Facebook

prof. Bronisław Łagowski / fot. trybuna.eu

Pobierz plik:

Mateusz Piskorski (ur. 18 maja 1977 w Szczecinie) – polski polityk, nauczyciel akademicki, politolog, publicysta i dziennikarz, poseł na Sejm V kadencji.
Pobierz plik:

Sylwester Szafarz

Pobierz plik:

"Azjatyckie systemy ochrony praw człowieka. Inspiracja uniwersalna – uwarunkowania kulturowe – bariery realizacyjne." Redakcja naukowa: prof. Jerzy Jaskiernia, prof. Kamil Spryszak. Wydawnictwo Adam Marszałek. Toruń 2016.

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

wyborcza.pl/rys. Mateusz Kołek

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz plik:

Pobierz pliki

Pobierz plik:

Ryszard Bugaj-tokfm.pl

Manifo.com - free website