WARSZAWSKIE POKOLENIA

   Uroczystości na przyczółkach Czerniakowskim i Źoliborskim        w Warszawie 

      Co roku we wrześniu przy płytach upamiętniających desanty żołnierzy 
1 Armii Wojska Polskiego na przyczółkach Czerniakowskim i Żoliborskim przedstawiciele Stowarzyszenia POKOLENIA składają kwiaty w hołdzie poległym żołnierzom, którzy w 1944 roku spieszyli na pomoc Powstańcom Warszawskim.
Zobacz zdjęcia z ostatnich lat:

- Galeria zdjęć z uroczystości w 2020 roku:
- Galeria zdjęć z uroczystości na przyczólku Czerniakowskim w r. 2019:
- Galeria zdjęć z uroczystości na przyczółku Żoliborskim w r. 2019:
Warszawskie koło stowarzyszenia POKOLENIA 
w 76 rocznicę Powstania Warszawskiego 
oddało hołd żołnierzom I Armii Wojska Polskiego, którzy zginęli spiesząc z pomocą powstańcom. 

Jak co roku 26 września br., nad Wisłą, na cyplach czerniakowskim i żoliborskim przy tablicach upamiętniających desant żołnierzy I Armii Wojska Polskiego delegacje organizacji kombatanckich środowiska Armii Ludowej i Ludowego Wojska Polskiego oraz warszawskiej organizacji Stowarzyszenia „Pokolenia” złożyły kwiaty. Uroczystości uświetniła asysta wojskowa wystawiona przez Garnizon Warszawa. Tym symbolicznym gestem oddaliśmy cześć bohaterom tamtych walk - żołnierzom Wojska Polskiego, którzy na rozkaz generała Zygmunta Berlinga, po wyzwoleniu prawobrzeżnej części miasta, pospieszyli na pomoc walczącym jeszcze Powstańcom Warszawy na jej lewym brzegu.
Warto przypomnieć, że w walkach tych niestety poległo około trzech tysięcy polskich żołnierzy. Akcja zakończyła się niepowodzeniem. Przyczółków nie udało się dłużej utrzymać.
Informacja o patriotycznych uroczystościach upamiętniających 75 rocznicę 
desantu żołnierzy I Armii WP 
na przyczółkach Czerniakowskim i Żoliborskim.

Na zaproszenie warszawskiego koła Stowarzyszenia „Pokolenia”, Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga i Rady Krajowej Środowiska Żołnierzy Armii Ludowej w dniu 23 września br. przy płytach upamiętniających desant żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego na przyczółku Czerniakowskim i Żoliborskim z okazji 75 rocznicy tamtych wydarzeń odbyła się uroczystość złożenia kwiatów w hołdzie poległym żołnierzom, którzy spieszyli wówczas na pomoc Powstańcom Warszawskim. Uroczystość zgromadziła kilkadziesiąt osób z różnych organizacji kombatanckich i społecznych z Warszawy. Obecni byli i złożyli kwiaty także kandydujący w nadchodzących wyborach parlamentarnych: Monika Jaruzelska - radna Rady Warszawy, kandydująca do Senatu RP, Katarzyna Piekarska - kandydatka do Sejmu z listy KO i Piotr Gadzinowski - kandydujący w wyborach do Sejmu z listy SLD.
W imieniu Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP kwiaty złożyła pani Elżbieta Sadzyńska, Sekretarz Generalny Związku oraz płk Lech Pietrzak przewodniczący koła żoliborskiego. Radę Krajową Środowiska Żołnierzy Armii Ludowej reprezentowała pani Ewa Dąbrowska. W imieniu warszawskiej organizacji Stowarzyszenia „Pokolenia” – Czesław Pilarz, Zbigniew Juszkiewicz i Andrzej Zaremba. Związek Weteranów i Rezerwistów WP - płk dr Wiesław Korga i Tadeusz Otulak. Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmieście reprezentował kierownik Wydziału Kultury Krzysztof Czubaszek. W imieniu licznej grupy śródmiejskiej i mokotowskiej organizacji SLD kwiaty złożyli Andrzej Jastrzębski, Krzysztof Rinas i Paweł Kołodziejski. Uroczystość poprowadził Ludwik Mizera – przewodniczący warszawskiego koła „Pokoleń”. Historię zmagań żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego przypomnieli: na przyczółku Czerniakowskim gen. bryg. BL Bogdan Pokrowski, na przyczółku Żoliborskim płk Lech Pietrzak. Uroczystość uświetniła asysta honorowa WP wystawiona przez Garnizon Warszawa.
Manifo.com - free website