WARSZAWSKIE POKOLENIA

Wywiady Sroczyńskiego w "/next.gazeta.pl/next/"
Ekonomista: Polska ma najgłupszy system podatkowy w UE. Nigdzie bogaci nie płacą niższych stawek niż biedni
- Trzeba wreszcie skończyć w Polsce z rajem podatkowym, którym jest jednoosobowa działalność gospodarcza - z ekonomistą dr Jakubem Sawulskim rozmawia Grzegorz Sroczyński. (...)

... Grzegorz Sroczyński: Jest źle czy jeszcze gorzej?

Dr Jakub Sawulski: 
Gorzej. Przy pracy nad raportem udało mi się wydobyć szczegółowe dane z ministerstwa finansów. Na to nałożyłem dane OECD i Eurostatu. Potwierdziły się moje najgorsze przypuszczenia. Polski system podatkowy jest konstrukcją nieprawdopodobnie dziwną. Wszystkie dane pokazują, że najbardziej obciąża najmniej zarabiających.

Czyli?
Ujmując rzecz najprościej: im słabiej Polak zarabia, tym wyższe płaci podatki. I jest to ewenement na skalę Europy. Owszem, gdzieniegdzie w krajach Unii funkcjonują podatki liniowe, czyli ludzie mało zarabiający i zamożni płacą jednolitą stawkę procentową. Ale systemu tak silnie regresywnego - z obciążeniami podatkowymi, które maleją wraz ze wzrostem dochodów - nie ma poza nami chyba nikt. (...)
NASZ KOMENTARZ:
System podatkowy to problem wagi niezwykłej, kluczowe narzędzie państwa w prowadzeniu polityki gospodarczej i społecznej. Z jednej strony zasobność budżetu i wynikająca z tego możliwość realizacji polityki społecznej, z drugiej podatnicy akceptujący stopień obciążeń. To, że nasz system podatkowy jest chory, niespójny, wiadomo od lat.
Nowy system podatkowy to temat którym odpowiedzialnie (mądrze nie populistycznie) powinna zająć się lewica. W przedstawionej obok rozmowie mamy próbkę koniecznej debaty jaką powinna zainicjować i poprowadzić lewica.
Lewica powinna obnażać hipokryzję PiS strojącego się w szaty obrońcy najsłabszych warstw społeczeństwa. Wypominać Kaczyńskiemu (Gilowskiej) zniesienie trzeciego progu w PIT oraz całkowitego (!) zniesienia podatku od spadków i darowizn. Obecne sypnięcie gotówką to chytry ruch także w duchu neoliberalizmu. Zamiast przeznaczyć środki na dofinansowanie zdrowia, oświaty, mieszkalnictwa, kultury ... przekupuje się nimi wyborcę który cieszy się i nie wie, że będzie musiał te pieniądze przeznaczyć na prywatne leczenie, prywatną szkołę lub korepetycje itd.
 [S.W.Ż]
Manifo.com - free website